WSPOMINALIŚMY OFIARY HOLOKAUSTU Z SĘDZISZOWA

28 stycznia młodzież naszej szkoły wraz z opiekunem Agnieszką Kasprzyk uczestniczyła w VIII Obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. W tym roku uroczystości odbyły się w Sędziszowie Młp. i zostały zainicjowane przez Prezesa tarnowskiej fundacji „Anty Schematy 2” – Tomasza Kocura – Malca.

Wzięliśmy udział we wspólnej modlitwie na cmentarzu żydowskim, następnie w Gminnym Ośrodku Kultury uczestniczyliśmy w projekcji filmu o ocalałym z holokaustu mieszkańcu Sędziszowa Elim Klejmanie i jego rodzinie pt. „My jesteśmy stąd”. Niezwykle ciekawy był również wykład Ewy Koper – pracownika Muzeum Obozu w Bełżcu, która opowiedziała o obozie zagłady, gdzie zginęła większość ludności żydowskiej mieszkającej przed wojną w Ropczycach i Sędziszowie. Na zakończenie wysłuchaliśmy wspomnień prawdziwego świadka historii – Żydówki, która jako mała dziewczynka została uratowana wraz z rodzicami przez sąsiadów.

Z obchodów wróciliśmy pełni wrażeń i przekonania, że takie spotkania są bardzo potrzebne, szczególnie dla młodego pokolenia. Tym bardziej, że żyje już coraz mniej osób, które mogą się podzielić własnymi wspomnieniami z tego tragicznego czasu. A przecież są oni najlepszymi nauczycielami historii – żywej historii.