SPOTKANIE Z WIĘŹNIEM

W dniu 30 listopada 2017r. uczniowie naszej szkoły z klas II ZSZ, III ZSZ i II TUM brali udział w wycieczce do Zakładu Karnego w Rzeszowie. Uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w prelekcji powadzonej przez wychowawcę więziennego pana Macieja Słysza.  Po prelekcji uczniowie oglądnęli film nakręcony przez więźniów i wychowawcą pt. „Za pięć dwunasta”. Film ten ukazał historię relacji z bliskimi w tym przypadku z matką, a dokładniej jej braku - więźnia przebywającego 30 lat za kratkami . Po oglądnięciu filmu nasuwały się pytania; Czy my nie zapominamy czasami o relacjach z bliskimi? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że może być za późno na naprawę pewnych błędów? Czy ta godzina "za pięć dwunasta", która określa ostatni moment na działania, nie okaże się być tą ostatnią godziną naszego życia? Młodzież miała możliwość poznania głównego bohatera filmu, pana Zbigniewa, który opowiedział o życiu w więzieniu i o tym czy żałuje dokonanych wcześniej wyborów. Inny młody więzień, niewiele lat starszy od naszych uczniów, skazany na 15 lat pozbawienia wolności, opowiadał o realiach więziennych, z którymi się zmaga codziennie, o braku możliwości decydowania o najbardziej błahych sprawach jak np. przyszycie guzika. O braku przyjaciół i rodziny, którzy odwrócili się od niego kiedy trafił do więzienia i życiu wcześniejszym, które dopiero w więzieniu docenił.