ZSA-T NA PIERWSZYM POWIATOWYM KIERMASZU BOŻONARODZENIOWYM

I POWIATOWY JARMARK BOŻONARODZENIOWY

Mimo tego że aura na zewnątrz nie sprzyja świątecznej atmosferze, coraz bardziej odczuwamy klimat nadchodzących świąt i niezwykły urok  związany z tym nadzwyczajnym wydarzeniem, jakim jest przyjście na świat małego dzieciątka Jezus.

Aby wszyscy wspólnie mogli cieszyć się z tego wydarzenia, w  niedzielę 20 grudnia 2015r. na sędziszowskim rynku odbył się po raz  pierwszy Powiatowy Kiermasz Bożonarodzeniowy zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Ropczycach i Urząd Miejski w Sędziszowie Młp.  O godzinie 15:00 przed ratuszem zaczęli gromadzić się uczestnicy imprezy ze swoimi tradycyjnymi wyrobami oraz z ozdobami świątecznymi, które można było zakupić.  Pieniądze ze sprzedaży stroików zostaną przeznaczone na cel charytatywny. Całość uświetniły występy artystyczne uczniów ze wszystkich szkół w powiecie.

Na tym spotkaniu nie mgło również zabraknąć młodzieży z Zespołu Szkół Agro-Technicznych. Jak zwykle niezawodna ekipa z ZSA-T dopisała. Uczniowie z kierunków gastronomicznych pod opieką  pani Wioletty Walczyk-Weselak i pani Sylwii Nizioł zabrali zgromadzonych gości w niezwykłą tradycyjną podróż kulinarną. Spróbować można było między innymi: śledzia w  śmietanie,  śledzia po żydowsku, tartinki z pastami, sałatkę warzywną w sosie winegret, sałatkę jarzynową, ziemniaczaną, brokułową, swojskie wędliny i sery, pierożki smażone z nadzieniem z kapusty i grzybów, barszcz czerwony z kapuśniaczkiem, kapustę  z grochem i grzybami, sernik tradycyjny, szarlotkę, pierniki drobne, jabłka pieczone, gruszki flambirowane i wiele innych przysmaków. Uczniowie ZSA-T wykonali pokaz filetowania karpia i pstrąga, którego następnie przyrządzili, odbył się konkurs lepienia pierogów w którym można było otrzymać atrakcyjne nagrody książkowe. Chętnych do spróbowania przysmaków przygotowanych przez Catering Agro-Tech nie brakowało, wszystkie potrawy były wyśmienite.

Uczniowie kierunku architektura krajobrazu pod opieką pani Ewy Tomaki  przygotowali świąteczne stroiki i ozdoby, które zostały przekazane do sprzedaży. Agro- Technik  to prawdziwa kopalnia talentów, oprócz uzdolnionych kucharzy i architektów krajobrazu, mamy również młodzież utalentowaną wokalnie, którą do świątecznego występu przygotowały  pani Joanna Kozubowska i pani Sabina Urbanek . Świąteczne piosenki takie jak:  „Hej ludzie, idą święta” ,  „Biały śnieg i ty”,  „Tobie, mały Panie”, „Pastorałka braterska”, „Gdzie jest polskie Betlejem” wykonała grupa "śnieżynek" w składzie: Edyta Dubiel, Karolina Kujda, Monika Filipek, Magdalena Durał,  Agata Magdoń oraz Kacper Szlachta.

Kiermasz był szansą do zaprezentowania i przybliżenia społeczności lokalnej czym jest projekt Erasmus+ i jakie  daje możliwości. Młodzież wraz z panią Joanną Dorobą  opowiedziała  zebranym o Erasmusie i o wyjeździe do Portugalii, z którego młodzież ZSA-T wróciła 11 grudnia. Poczęstowali zebranych ciastem portugalskim: bolo de iogurte i opowiedzieli o wrażeniach z wyjazdu.

Pierwszy Kiermasz Bożonarodzeniowy okazał się świetnym pomysłem, cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, mamy nadzieję że już na stałe wpisze się w przedświąteczną  tradycję powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Niech nadchodzące święta przyniosą wszystkim radość i spokój, a dzieciątko które się narodzi będzie nadzieją i płomieniem miłości.

Wesołych Świąt !

Diana Kujda,  kl. IV a TŻiGD