MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WEGETARIANIZMU

Już po raz siódmy w naszej szkole obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu”. Impreza ta włączona jest w naszej szkole do szkolnego planu Szkoły Promującej Zdrowie. Impreza miała charakter międzyszkolny i w związku z tym zaprosiliśmy gimnazjalistów z Zespołu Szkół nr 1 i 2 z Ropczyc, Niedźwiady, Wielopola Skrzyńskiego i Zagorzyc. Celem obchodów dnia wegetarianizmu jest przede wszystkim propagowanie wśród młodych ludzi zdrowego stylu odżywiania oraz poszerzenie wiedzy na temat diety wegetariańskiej. Oprócz gimnazjalistów uczestnikami spotkania byli: pani Dorota Wiater - pracownik Stacji Sanitarno-epidemiologicznej w Ropczycach, Marek Fic - wiceprzewodniczący Rady Rodziców, rodzice oraz uczniowie naszej szkoły.

Obchody uświetniły prezentacje uczennic z klasy IV b Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych- Iwony Łagowskiej „Wegetarianizm” oraz Pauliny Kłos „Zdrowy styl życia”. Gościem honorowym była pani prodziekan wydziału dietetyki Wyższej Szkoły Zarządzania i Informatyki z Rzeszowa, która przybliżyła młodzieży rolę warzyw i owoców w diecie człowieka.

Dużym zainteresowaniem cieszył się wegetariański poczęstunek przygotowany przez uczniów klas I ,II a i II b Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Każdy mógł spróbować dań bez mięsa, dowiedzieć się jak je przygotować. Do degustacji tym razem przygotowano zakąski z warzyw, sera, tartinki, zapiekany kalafior w sosie serowym, barszcz czerwony z pasztecikiem, sernik, szarlotkę, desery mleczne . Dużym uznaniem cieszyły się owocowe koktajle, pizzerinki oraz placek marchewkowy.

Wspólne spotkanie wykorzystaliśmy również do propagowania Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem w związku z obchodami Światowego Dnia Walki z Rakiem. Każdy z uczestników otrzymał ulotkę zawierające najważniejsze zagadnienia dotyczące tej tematyki. Uczennice naszej szkoły przygotowały pod kierunkiem Agaty Paśko step aerobic.

M. C., H.W., D.D.