DZIEŃ WEGETARIANIZMU

26 września  2017r. w naszej szkole już po raz ósmy obchodziliśmy Dzień Wegetarianizmu. Prezentowane były prezentacje, referowane wykłady oraz  degustacja potraw wegetariańskich, przygotowana przez uczniów klasy III  Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Dekoracje jesienne stołu oraz auli szkolnej przygotowali uczniowie   Technikum Architektury Krajobrazu pod kierunkiem pani Ewy Tomaki.

Impreza miała charakter międzyszkolny tzn. oprócz młodzieży naszej szkoły,  uczestniczyli w niej również zaproszeni uczniowie z Gimnazjów:  nr 1 i nr 5w Ropczycach, Wielopola Skrzyńskiego, Ocieki,  Niedźwiady Górnej i po raz pierwszy z Sędziszowa Małopolskiego. Celem obchodów Dnia Wegetarianizmu jest przede wszystkim propagowanie wśród młodzieży zasad zdrowego odżywiania.

Pani H. Wiktor przedstawiła krótką prezentację „Kwiaty na talerzu”, w której przybliżyła temat wykorzystania roślin o kwiatach jadalnych w gastronomii oraz architektoniczne zastosowania tych roślin w przydomowych ogrodach. Prezentacje tę przygotowała wspólnie z uczennicami II TAK.

W tym dniu gościliśmy również panią Karolinę Drobot – dietetyczkę pracującą w poradni dietetycznej Siła Zdrowia w Ropczycach:, która podczas swojego wykładu nt. ”Roli tłuszczów i węglowodanów w diecie młodego człowieka” zapoznała  młodzież z konsekwencjami spożywania słodyczy i fast foodów. Drugim wykładowcą była Karolina Szady, dietetyczka oraz edukator żywieniowy programu „Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy”, wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Temat wykładu brzmiał „Czy dieta roślinna jest dla każdego” Wszystkie  prelekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży.

W spotkaniu wzięli udział wyjątkowi goście Wicestarosta Powiatu Ropczycko - Sędziszowskiego pani Bernadeta Frysztak, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu  pan Stanisław Skiba, przedstawicielka Sanepidu w Ropczycach pani Dorota Wiater oraz rodzice: pani Beata Magdoń i Zofia Pazdan.

Spotkanie uświetnił występ grupy tanecznej przygotowanej przez panią Agatę Paśko. Nasze spotkanie uwieńczyło wspólne biesiadowanie przy stole. Tym razem do degustacji przygotowano miedzy innymi musy borówkowe, malinowe, truskawkowe, kruche babeczki z owocami, pizzerinki z warzywami, rurki z budyniem, pierożki ze szpinakiem i pieczarkami sałatki jarzynowe. Dużym uznaniem cieszyły się jogurty z otrębami i owocami, szarlotka i  malinowa chmurka.

M.CH. , H.W.