PROMOCJA PROJEKTU ERASMUS+

Wszystko co dobre kiedyś się kończy …. Praktyki w Portugalii to już tylko wspomnienie. Ta niezwykła przygoda rozpoczęła się już 23 września w dniu rekrutacji do projektu. Chętnych nie brakowało, a wolnych miejsc było tylko 10. Wszyscy uczestnicy przeszli rozmowę rekrutacyjną, oczywiście w języku angielskim. Każdy z niecierpliwością i napięciem czekał na ostateczny wynik, który decydował, kto przechodzi dalej.

Spośród kilkunastu chętnych została wybrana najlepsza dziesiątka. Uczniowie intensywnie zaczęli przygotowywać się do wyjazdu , uczestniczyli w zajęciach kulturalno – językowych, wstępnie zapoznali się ze zwyczajami i kulturą Portugalii. Czas mijał i nadszedł długo oczekiwany przez wszystkich dzień - 14 listopada. W sobotni słoneczny poranek, żądni przygód i ciekawi co ich czeka, wyruszyli na lotnisko do Warszawy, skąd mieli polecieć do Portugalii. Uczniowie od razu zaaklimatyzowali się w nowym miejscu, zaprzyjaźnili się z opiekunem, spodobały się im miejsca pracy i zadania, jakie tam wykonywali.

Uczestniczyli również w kursie języka portugalskiego, zapoznali się z kulturą i obyczajami panującymi w tym kraju. Mieli również okazję jeździć na wycieczki i zwiedzać najpiękniejsze miasta. 11 grudnia z wielkim bólem w sercu grupa przyjaciół opuściła gościnną Portugalię i wróciła do swoich codziennych zajęć. Aby przedstawić innym uczniom szkoły, jak wyglądał pobyt za granicą i jakie możliwości daje uczestnictwo w projekcie Erasmus + 12 stycznia 2016 roku przygotowano prezentację podsumowującą wyjazd.

Uczestnicy projektu opowiedzieli o pobycie w Portugalii, o tym jak wyglądała ich praca, życie codzienne i wycieczki, przedstawili zdjęcia i filmiki. Aby przenieść cząstkę Portugalii do Agro przygotowano poczęstunek z typowo portugalskich przysmaków : natasz do cebuli, bolo de chocolate, panis de Nata, bacalhau, wszyscy byli zachwyceni smakiem nowych potraw.

Prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie wśród młodzieży. Uczniowie nabyli nowe umiejętności, wiele się nauczyli, świetnie przeszli test samodzielności, pracy w zespole i odwagi, którą musieli się wykazać żeby wyjechać z domku. Szansa z jakiej mogli skorzystać zwiększa ich możliwości na znalezienie pracy w kraju i za granicą. Mamy nadzieję, że w przyszłości szkoła będzie stwarzać możliwość uczestnictwa w tego typu projekcie i przed kolejną grupą otworzy się droga do wyjazdu oraz przeżycia tak niezwykłej przygody jakom był wyjazd do Portugalii.

Diana Kujda klasa IV TŻ „a”