PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM WALKI Z RAKIEM PIERSI

Miesiąc Świadomości Raka Piersi obchodzony jest na świecie od 1985 roku. W ramach kampanii, 15 października celebrowany jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Działania profilaktyczne są szczególnie ważne, ponieważ nowotwór piersi stanowi 25% ogółu wszystkich przypadków nowotworów złośliwych wykrywanych u kobiet. W Polsce stwierdza się każdego roku blisko 19 tysięcy nowych przypadków. Częstość występowania choroby związana jest z poziomem cywilizacyjnym społeczeństwa. Szczyt zachorowań na raka piersi występuje u kobiet w wieku 50-69 lat.

POLA NADZIEI JESIEŃ 2021

Nasi uczniowie ponownie pokazali, że chcą  i potrafią pomagać. Tym razem włączyli się do ogólnopolskiej inicjatywy Pola Nadziei Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Każdego roku jesienią sadzone są cebulki żonkili przez pracowników firm, uczniów szkół i przedszkoli oraz osoby indywidualne z województwa podkarpackiego. Wiosną kwiaty są ścinane oraz rozdawane za symboliczny datek na rzecz działalności Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. W tym roku sadzenie cebulek żonkili odbyło się 6 października.

XIII CHARYTATYWNA AUKCJA OBRAZÓW ARTYŚCI DZIECIOM

Patryk Nykiel uczeń klasy IV Zespołu Szkół Agro- Technicznych  pokazał, że nie jest obojętny na los drugiego człowieka.  Swoją pracę podarował na XIII Charytatywną Aukcję Obrazów Artyści Dzieciom w ramach kampanii Gdziekolwiek jesteś - SZTUKA pomagania nie mija. Jest to kampania Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci umożliwiająca działanie w dobie pandemii. Kwota ze sprzedaży zasili konto fundacji. Patryk to uzdolniony młody człowiek, którego prace można obejrzeć w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach.

SzKW

JAKUB MUZYK MISTRZEM ORTOGRAFII

30 września 2021 r. w sędziszowskim LO odbył się finał powiatowego konkursu Zostań Mistrzem Ortografii. Przedstawiciele wszystkich szkół średnich napisali dyktanda konkursowe w 4 językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów w 3 kategoriach językowych: Jakub Muzyk i Adrian Paśko z kl. 2TI pisali dyktando po niemiecku,   Magdalena Tęcza z kl. IV TAK, Izabela Ortyl z kl. IV TG i Piotr Bielański z kl. 2 TI  startowali w kategorii język polski, natomiast Patryk Paśko z kl. III IbG oraz Jakub Janik i Karol Mucha z kl.

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

23 wrzesień 2021r.  gościliśmy w szkole pana Samuela Kempskiego, podróżnika z grupy Trzask, który tym razem zabrał nas na ciekawą wyprawę po Japonii. Japonia to kraj wyspiarski położony na południowy wschód od linii brzegowej kontynentu azjatyckiego. Składa się z ponad 6 800 wysp, których całkowita powierzchnia wynosi 377 974 km² 1 (Dla porównania powierzchnia Polski to 312 679 km²)

200 ROCZNICA URODZIN CYPRIANA KAMILA NORWIDA

29 września młodzież z naszej szkoły pod kierunkiem pań: Sylwii Panek i Jolanty Kosiak przygotowała montaż słowno muzyczny z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida. Uczniowie: Karol Łagowski i Wiktor Błachowicz klasy 2TI znakomicie wcielili się w role Norwida i Zenona Przesmyckiego, natomiast uczennice: Sylwia Góral, Monika Strzępek i Kinga Pociask z klasy 3 MAG pięknie recytowały poezje tego wybitnego twórcy do muzyki Chopina. Tematem przewodnim montażu były wiersze ukazujące tęsknotę za ojczyzną, miłość oraz zagadnienia sztuki jako absolutu.

Z WIZYTĄ W MARKOWEJ

29 września 2021r. uczniowie Zespołu Szkół Agro-Technicznych im. W. Witosa w Ropczycach z klas IV Technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i III b Technikum w zawodzie technik informatyk wraz z Paniami Agnieszką Ziębą-Kubik i Katarzyną Czajkowską udali się do Markowej. Celem wyjazdu było Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Nowoczesny, pokryty przypominającym zardzewiałą blachę materiałem budynek nosi imię Rodziny Ulmów, która za ukrywanie Żydów zapłaciła najwyższą cenę – cenę życia.

WYJAZD Z KLASĄ

Podróże kształcą, dlatego 24 września 2021 r. klasa III IbG zdobywała wiedzę podczas klasowej wycieczki do Rzeszowa i Markowej. Na początku odwiedziliśmy rzeszowskie Muzeum Techniki i Militariów, w którym można obejrzeć zabytkowe samochody, motocykle,  samoloty, a także dawny sprzęt komputerowy i AGD. Dużą atrakcją muzeum są pojazdy wojskowe, w tym czołg T-34. Zazwyczaj w muzeum panuje zasada „nie dotykać eksponatów”, ale życzliwy przewodnik pozwolił chłopakom zrobić sobie zdjęcie na czołgu. Kolejnym punktem wycieczki była lekcja historii w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.