"ZNAMIĘ! ZNAM JE?" – SZKOLENIE DLA UCZNIÓW KLAS DRUGICH

Czerniak - co o nim wiemy?

W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków zachorowań na nowotwory skóry, a 3 tys. z nich  to czerniaki. Chociaż czerniaki stanowią tylko 6% wszystkich nowotworów , aż 80% chorych umiera właśnie z ich powodu. Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat. Wpływ na tę sytuację mają między innymi zmiany zachowań Polaków, w tym nadmierne opalanie i oddawanie się kąpielom słonecznym bez właściwej ochrony.

Główne cele programu "Znamię? Znam je" to upowszechnienie wśród młodzieży podstawowej wiedzy na temat profilaktyki czerniaka, przekazanie informacji na temat czynników ryzyka zachorowania na ten typ nowotworu, uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki w tym zakresie, uświadomienie wartości odpowiednich postaw i zachowań zdrowotnych.

Szkolenie, które odbyło się w październiku 2022 roku, adresowane było do uczniów  klas drugich, a przeprowadziła je p. Magdalena Charchut, która jest szkolnym koordynatorem programu profilaktycznego. Uczniowie, dzięki specjalnie przygotowanemu filmikowi oraz multimedialnej prezentacji, dowiadzieli się również , jak prawidłowo sprawdzać skórę, by uchronić się przed czerniakiem.

Warto również podkreślić, iż dzięki zdobytej wiedzy nastolatkowie mogą stać się ambasadorami akcji w swoich lokalnych środowiskach, zachęcając rodzinę i znajomych do podjęcia tych niezwykle prostych, jednak bardzo skutecznych działań profilaktycznych.

Dziękuję uczniom za aktywny udział w szkoleniu.

Magdalena Charchut