WIELKANOCNE PISANKI

Zbliżają się Święta Wielkiej Nocy, której symbolem są jajka w różnych postaciach. Jednak najbardziej kojarzone z Wielkanocą są pisanki. Największą radość sprawia nam zdobienie pisanek, możemy je oklejać, wydrapywać, malować flamastrami, wykorzystać decoupage. Dowolność metod zależy od naszej wyobraźni. My zachęcamy do zastosowania naturalnych barwników, takich jak:

(…)1.Barwa brązowa – kawa lub łupiny czerwonej cebuli. Jajka należy gotować (lub po prostu namoczyć) w gorącym naparze z kawy. Jeśli chodzi o łupiny cebuli – najlepiej ugotować jajka w wodzie z ich dodatkiem. Jest to najpopularniejsza metoda barwienia jaj i na pewno dobrze ją znacie.

2. Barwa czerwona – łupiny czerwonej cebuli (zależnie od długości trzymania jaj w naparze, będą one albo  brązowe, albo bordowe albo czerwone). Łupiny warto wcześniej namoczyć przez kilka godzin w wodzie. Postępujemy tak, jak w pierwszym punkcie.

3. Barwa żółta – kurkuma + szafran. Uzyskamy ją przez namoczenie ugotowanych jaj w gorącym roztworze kurkumy (albo curry) z dodatkiem octu. Do miski należy wlać 1,5 litra wrzątku, 4 łyżki kurkumy oraz 3 łyżki octu spirytusowego. W takim roztworze należy moczyć ugotowane jaja ok. dwie godziny.  Najlepiej barwią się na żółto jajka z jasną skorupką!!!

4.  Barwa zielona – szpinak i pietruszka. Tutaj także ważne jest użycie jaj z jasną skorupką. Najpierw należy sporządzić wywar szpinaku i pietruszki, a potem ugotowane jaja moczyć w takim wywarze.

5. Barwa różowa – burak. Wystarczy ugotować kilka pokrojonych buraków lub obierków z nich. W tak przygotowanym wywarze z dodatkiem octu, zanurzcie ugotowane jaja. Im dłużej będziecie je trzymać w takim wywarze, tym intensywniejszą barwę możecie uzyskać. 

6. Barwa niebieska – czerwona kapusta. Mimo, że w nazwie jest „czerwona”, a niebieskiej kapusty próżno szukać w sklepie, to barwnik ten doskonale nada się do barwienia jajek na niebiesko! Kapustę należy poszatkować i ugotować z octem. Proporcja? Pół główki czerwonej kapusty gotujemy w 1 l wody przez 30 minut, przelewamy wywar przez sitko do miski, a liście wykorzystać możemy do jakiejś sałatki. W wywarze moczymy jajka – im dłużej, tym barwa mocniejsza.(…)

LOP, SzPZ, SKW
 

Źródło:https://czytamyetykiety.pl/blog/przepisy/barwisz-jajka-wielkanoc-uzywaj-...