WARSZTATY GASTRONOMICZNO FLORYSTYCZNO BIOLOGICZNE

26 września 2018r naszą szkołę odwiedzili uczniowie klas ósmych z Wolicy Piaskowej i gimnazjaliści klas trzecich z Sędziszowa Małopolskiego. Celem spotkania było doskonalenie umiejętności mikroskopowania, poznanie zasad racjonalnego odżywiania oraz zapoznanie się ze sztuką układania dekoracji roślinnych. Jako pierwsze, odbyły się warsztaty florystyczne czyli warsztaty układania kompozycji roślinnych. Młodzież z klasy II TAK wraz z nauczycielami H.Wiktor i K.Bober wykonała pokaz układania dekoracji w stylu wegetatywnym. Zostały omówione zasady układania oraz zaprezentowana dekoracja z roślin i kwiatów jesiennych. Następnie obie grupy zaproszonej młodzieży sporządziły samodzielnie piękne kompozycje jesienne. Następnie zaproszeni goście wzięli udział w warsztatach gastronomicznych, gdzie mogli poznać zasady sporządzania zdrowych koktajli owocowych. Goście mieli okazję zdegustować przygotowane przez uczniów klasy IV TŻi UG, koktajle malinowe, borówkowe i mirabelkowe. Bardzo smakował wszystkim także napój wyciśnięty ze świeżych jabłek. Ostatnim punktem naszego spotkania była  lekcja biologii, którą przeprowadziła pani Elżbieta Szerszeń. Cieszyła się ona wielkim zainteresowaniem gdyż uczniowie mieli okazję pracować na nowoczesnych mikroskopach, na  przygotowanych wcześniej przez siebie, preparatach z materiału roślinnego. Oprócz tego mieli okazję oglądać gotowe preparaty m.in. odnóża muchy, czy tkanki roślinne. Ostatnim akcentem spotkania było wspólne biesiadowanie przy potrawach grillowych, deserze ze śliwkami i pachnącej szarlotce, które pod okiem pani Magdaleny Charchut przygotowała klasa IV TŻiUG. Był to również czas integracji klasowych.

M.Charchut, H.Wiktor, A. Górak