UCZNIOWIE ZSA-T W HOŁDZIE OFIAROM STANU WOJENNEGO

W wigilię 41. Rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, 12 grudnia 2022 r., w Kościele Farnym pw. Św. Wojciecha i św. Stanisława w Rzeszowie odprawiona została pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza koncelebrowana Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz wszystkich Represjonowanych przez komunistów. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło w  Farze Wojewody Podkarpackiego Pani Ewy Leniart.

Zgromadzeni na nabożeństwie młodzi ludzie z kilkunastu okolicznych szkół, wśród których nie mogło zabraknąć naszych uczniów pod opieką p. Anny Kucharskiej, mieli okazję uczestniczyć w swoistej żywej lekcji historii, którą było również odważne kazanie z licznymi odniesieniami do współczesności.

Następnie poczty sztandarowe asystowały przy składaniu okolicznościowych wieńców oraz – mimo bardzo niesprzyjającej aury -  poprowadziły wszystkich zaproszonych zaśnieżonymi ulicami stolicy Podkarpacia do budynku Filharmonii Rzeszowskiej, gdzie miał miejsce dalszy ciąg V Kongresu Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów, m.in.: wykład historyka IPN-u na temat działalności wydawniczej opozycji w latach 70. i 80., koncert poezji antykomunistycznej czy pokaz umundurowania z okresu konfliktów XX w.

Patriotyzm w praktyce – tak można w skrócie nazwać ostatni poniedziałek, który uczniowie ZSA-T (w tym poczet sztandarowy) spędzili w Rzeszowie, pięknie i godnie reprezentując tam naszą szkolną społeczność.

Agnieszka Zięba-Kubik