UCZNIOWIE ZSA-T NA FILMIE „ORLĘTA. GRODNO` 39”

We wtorek, 13 września 2022 r., uczniowie klas: I TMR, I TG, IV TAP i IV TUP wraz z organizatorkami wyjazdu – pp. Katarzyną Czajkowską, Jolantą Kosiak, Dorotą Gałat-Bubeńko i Agnieszką Ziębą-Kubik - wspólnie oglądali w rzeszowskim kinie Helios film Krzysztofa Łukaszewicza , który opowiada wstrząsającą historię dwunastoletniego mieszkańca Grodna, Leosia Rotmana, Żyda z pochodzenia – Polaka z wyboru, walczącego w obronie swojego miasta atakowanego przez sowieckich oprawców we wrześniu 1939 r. Feliks Matecki, odtwórca roli Leona, stworzył na ekranie niezwykle wiarygodny wizerunek dziecka tragicznie uwikłanego w historię, które musi błyskawicznie dorosnąć do obrazów, emocji i zadań przerastających możliwości wielu dorosłych. On i jego rówieśnicy stają się już na początku wojny ORLĘTAMI – szlachetnymi, pełnymi ideałów, bohaterskimi, nieugiętymi, ale też po dziecięcemu zadziornymi i upartymi. Głucha cisza, która panowała w sali kinowej do ostatnich minut projekcji, wiele mówi o odbiorze obrazu przez uczniów… Żadna szkolna lekcja historii nie dorówna temu doświadczeniu. Po seansie nasza młodzież dzieliła się wrażeniami z kolegami oraz nauczycielami – i wszyscy pytani zgodnie uznali, że wyjazd na ten film na pewno nie był czasem straconym. Poza integracją międzyklasową, zdarzyło się coś więcej – okazja do wymiany zdań na tematy zupełnie inne niż te poruszane na szkolnych korytarzach podczas przerw, tematy niebłahe, niełatwe, a może i nie tak odległe… jeśli przyjrzeć się otaczającemu nas dziś światu.

Agnieszka Zięba-Kubik