SEJMIK EKOLOGICZNY W ZSA-T

27 września obchodziliśmy Światowy Dzień Rzek. Święto zostało ustanowione w 2005 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych, aby zwiększać społeczną świadomość w kwestii roli  i wartości rzek. Z tej okazji w naszej szkole odbył się Sejmik ekologiczny. Tym razem  odwiedziało nas  wielu miłych gości, zaproszonych przez członków i opiekunów Ligi Ochrony Przyrody.  Uczestnicy spotkania to głównie młodzież z klas 8. ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Sędziszowa Małopolskiego, Szkoły Podstawowej z Broniszowa, z Zespołu Szkół z Wolicy Piaskowej.

Zanim uczniowie dotarli do naszej szkoły, zawitali na  warsztaty szkolne. W tym miejscu gości powitał dyrektor szkoły - pan Bogusław Wojnowski. Z kolei kierownik szkolenia praktycznego, pan Marek Kaczor, zaprezentował gościom  bazę dydaktyczną warsztatów szkolnych i opowiedział o szkoleniu praktycznym. Później goście udali się do szkoły.

Podczas spotkania uczniowie wzięli udział w konkursie ekologicznym „Kropla wiedzy o wodzie”.

Następnie zostali zapoznani przez p. Magdalenę Charchut z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2022/2023.

Kolejnym punktem spotkania był wykład dr inż.  Marty Pisarek, która z wielką pasją opowiadała o deszczowym ogrodzie i sposobie gromadzenia wody w przydomowym ogródku.

Zaproszeni goście wysłuchali także wykładu o zanieczyszczeniu środowiska - wód i gleb -przygotowanego specjalnie na tę okazję przez Milenę Bocheńską (uczennicę klasy III TŻ) oraz Huberta Jaworskiego (ucznia klasy II TI). Przedstawiono im również pomysły na to, jak dbać o środowisko.

Podczas spotkania nie mogło zbraknąć potraw i deserów przygotowanych przez p. Agnieszkę Magryś  wraz z uczniami  klasy II w zawodzie cukiernik. Tym razem serwowano sałatkę pod musztardową pierzynką w towarzystwie  rukoli, pomidorków koktajlowych  i sera feta. Na deser podano  malinową chmurkę, rurki z kremem cytrynowym oraz babeczki z kremem budyniowym.

Nad organizacją przyjęcia oraz obsługą gości  czuwały  uczennice klasy III TŻ- Karolina Kuczek  i Kinga Chmara.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie bardzo udanego spotkania.

Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się znowu.

Organizatorzy Sejmiku – Liga Ochrony Przyrody: Halina Wiktor, Jadwiga Gawron , Katarzyna Bober, Magdalena Charchut

galeria zdjęć|