ROK POLSKIEGO ROMANTYZMU W KONKURSACH

200 lat temu młody Adam Mickiewicz wydał w Wilnie I tom Poezji, a dzieło to uznano za początek romantyzmu w Polsce. Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Polskiego Romantyzmu, bo romantyzm to epoka wyjątkowa w polskiej kulturze – wtedy tworzyli tacy giganci sztuki jak Mickiewicz, Słowacki, Norwid, Fredro, Szopen, Moniuszko. Z okazji Roku Polskiego Romantyzmu Starostwo Powiatowe w Ropczycach ogłosiło dla dzieci i młodzieży trzy konkursy nawiązujące do twórczości Adama Mickiewicza: plastyczny, recytatorski i konkurs wiedzy o III cz. „Dziadów”.

20 października w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej liczna grupa młodzieży ze szkół średnich i podstawowych stanęła do rywalizacji. Zespół Szkół Agro – Technicznych reprezentowało we wszystkich kategoriach konkursowych 23 uczestników. W kategorii wiedzy o III cz. „Dziadów” byli to: Julia Paryś, Karolina Kuczek, Katarzyna Kolebuk, Kinga Chmara, Aleksandra Kopala, Kamil Bezara, Karol Wojnarowski, Sylwia Góral, Justyna Pyra.

Do konkursu plastycznego swoje prace zgłosili: Paulina Matysek, Lidia Kopala, Roksana Wiśniewska, Dawid Orzech, Amelia Przybek, Weronika Drozd, Michał Jarząb, Michał Tokarski. W konkursie recytatorskim udział wzięli: Zuzanna Cielec, Alicja Zięba, Arkadiusz Barnak, Jakub Chmiel, Mikołaj Kanach, Krystian Draus.

27 października 2022 r. laureaci konkursu ponownie gościli w PCEKu, aby podczas uroczystego spotkania odebrać nagrody i wyróżnienia. Warto dodać, że w organizację gali rozdania nagród zaangażowały się uczennice z naszej szkoły pod opieką pani wicedyrektor Joanny Kozubowskiej i pani Doroty Dudzińskiej. Zebrani na uroczystości goście wysłuchali wykładu profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego, pana Marka Stanisza, pt. „Tajemnice Mickiewicza”. Profesor poruszył wiele interesujących i zagadkowych kwestii dotyczących np. pochodzenia Mickiewicza czy interpretacji niektórych utworów.  Jedna z zagadek literackich wspomnianych przez profesora brzmi – kim jest tajemnicza postać o imieniu „czterdzieści i cztery” z III cz. „Dziadów”? Okazuje się, że wieszcz odpowiedział kiedyś na to pytanie z rozbrajającą szczerością: „Kiedy pisałem, wiedziałem. Teraz już zapomniałem”.  

Po wykładzie pani Bernadetta Frysztak - inicjatorka powiatowych obchodów Roku Polskiego Romantyzmu - ogłosiła wyniki konkursów. Wśród wyróżnionych za malarską wizję romantycznego rozumienia świata znalazła się Roksana Wiśniewska, a Dawid Orzech zdobył w tej kategorii III miejsce.  Najlepszą znajomością III cz. „Dziadów” wśród uczniów ZSA-T popisał się Kamil Bezara, zdobywając III miejsce w konkursie. Uznanie jury zdobył także Jakub Chmiel, który za recytację „Pieśni Filaretów” uzyskał III miejsce. Gratulujemy i cieszymy się z sukcesów naszych uczniów, a także z licznego udziału w konkursach. Bo każdy jego uczestnik, chociaż nie nagrodzony, miał przyjemność zetknąć się choć przez chwilę z wybitną twórczością Mickiewicza.

Małgorzata Pięta

ZOBACZ ZDJĘCIA