NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 marca jak co roku mięliśmy okazję wziąć udział w wyjątkowej mszy świętej. Wyjątkowej, ponieważ dedykowanej pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość miała miejsce w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to święto ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Jednym z takich bohaterów Niezłomnych był Stanisław Dydo „Steinert”- wspominany podczas uroczystości.

Po Mszy Św. nastąpiła prezentacja przez Wicestarostę Bernadetę Frysztak pocztów sztandarowych oraz uroczyste złożenie wiązanek i zapalenie zniczy przez władze powiatowe, gminne, szkoły, środowiska kombatanckie, organizacje pozarządowe pod Memoriałem Sybiraków, obok kościoła.

Czas pandemii uniemożliwił nam obchody w tak licznym gronie, jak to było do tej pory . Każda szkoła,   instytucja mogła oddelegować tylko kilku reprezentantów. Z naszej szkoły na uroczystość udali się Dyrektor ZSA-T Bogusław Wojnowski, panie Anna Kucharska i Agnieszka Konefał oraz poczet sztandarowy: Patryk Matykowski z klasy 3 TIB, Gabriela Cieśla i Kornelia Kubik z klasy 3 TŻ.

A.Konefał