MOŻNA, TRZEBA, CZY NIE WOLNO?

Klasowy konkurs na najciekawszy artykuł „Dokarmianie zwierzyny leśnej”
W związku z obchodami dnia dokarmiania zwierzyny leśnej w klasie I TŻ zorganizowano konkurs na najciekawszy artykuł na stronę szkoły. Spośród nadesłanych prac, jury w składzie: M.Pięta, M. Charchut, H. Wiktor, K. Bober najwyżej oceniło artykuł uczennicy - Karoliny Kuczek. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dokarmianie zwierzyny leśnej
11 lutego jest światowym dniem dokarmiania zwierzyny leśnej. To dobra okazja, aby zastanowić się jak z mrozem i śniegiem radzą sobie mieszkańcy lasu i jak można pomóc im przetrwać tę najtrudniejszą dla nich porę roku. Kiedy zima jest wyjątkowo mroźna, warto zastanowić się jak możemy pomóc zwierzętom. Gruba warstwa śniegu i ujemna temperatura bardzo utrudniają im dostęp do pożywienia i wody. W takich sytuacjach jest niezbędna pomoc człowieka ważne jednak, aby była ona udzielana w odpowiedni sposób.

Opieką nad zwierzętami leśnymi zajmują się głównie koła łowieckie i leśnicy. Jednak każdy może pomóc w dokarmianiu zwierzyny, musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach.

Zwierząt nie wolno dokarmiać na własną rękę - można to zrobić tylko w porozumieniem z miejscowym leśniczym, który wskaże miejsce, gdzie można położyć karmę i pomoże wybrać właściwy rodzaj dla odpowiedniego gatunku.
Rodzaj dostarczanego pokarmu jest bardzo ważny; podanie nieodpowiedniego dla danego gatunku może spowodować choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć.

Dokarmianie powinno być systematyczne, pokarm należy dostarczać w stałych miejscach i tylko w trakcie surowej zimy, gdyż w innych sezonach las sam żywi dziką zwierzynę.

Nie zapominajmy także o ptakach, które można dokarmiać, ale głównie w trudnych warunkach atmosferycznych. W okresach odwilży przy dodatnich temperaturach ich apetyt jest mniejszy, a wyłożony w nadmiarze pokarm szybciej ulega zepsuciu i może zaszkodzić ptakom.
 

Karolina Kuczek