MŁODZI EKOLODZY - NA RATUNEK PSZCZOŁOM

„Pszczelarstwo to jedna z najbardziej interesujących dziedzin gospodarki człowieka – zawsze nowa, pasjonująca, zmuszająca do myślenia. W pasiece zawsze dzieje się coś nowego i ciekawego, coś co nawet staremu praktykowi sprawia niespodzianki. Spośród całego świata zwierząt i owadów z którymi człowiek ma do czynienia, pszczoły są jedynymi, wykorzystywanymi przez niego tak wszechstronnie”.

W ramach projektu „Młodzi ekolodzy -  na ratunek pszczołom”, w Zespole Szkół Agro- Technicznych w Ropczycach ,  28 marca 2019 r. po raz kolejny odbyło się szkolenie dotyczące szeroko pojmowanego pszczelarstwa. Tym razem gościliśmy uczniów klas IV, V, VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej oraz  III klasy  Gimnazjum ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropczycach. Wykładowcą był pan Grzegorz Bysiewicz, absolwent naszej szkoły, pszczelarz- człowiek z pasją i doświadczeniem. Podczas spotkania w bardzo interesujący sposób przedstawił życie pszczół, zagrożenia wynikające z niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin, produkcji miodu spadziowego i nektarowego. Mocnym akcentem spotkania była promocja produktów pszczelich. Młodzież usłyszała też wiele ciekawostek dotyczących życia pszczół, miedzy innymi :że  królowa dzięki temu, że karmiona jest przez całe życie tylko pszczelim mleczkiem może żyć nawet 5 lat (gdzie pszczoła robotnica żyje tylko 4 tygodnie) a miód jest w 100% czystym i naturalnym pokarmem, którego  trwałość wynosi 5 lat i  nie wpływa negatywnie na zęby (nie powodując próchnicy), gdyż charakteryzuje się odczynem kwaśnym.

Podczas spotkania zaproszeni goście degustowali różne rodzaje miodów, od spadziowego poprzez wielokwiatowy, gryczany, rzepakowy, lipowy. W degustacji pomagali uczniowie klasy I TŻiUG

Miłym akcentem spotkania był widok żywych pszczół przywiezionych przez naszego wykładowcę. Wszyscy podziwiali te pożyteczne i niezwykle pracowite owady. Nie zabrakło tez pytań dotyczących pszczelarstwa , na które pan Grzegorz odpowiadał zgromadzonym . Dotyczyły one między innymi sposobu uniknięcia użądleń, co się dzieje z pszczołą po użądleniu, jak rozpoznać królową od robotnic.

Poruszając kwestie znaczenia pszczoły miodnej, na koniec spotkania nasz gość zacytował słowa, których autorstwo przypisuje się Albertowi Einsteinowi: ,,gdy zginie ostatnia pszczoła na kuli ziemskiej, ludzkości pozostaną tylko 4 lata życia”. Zróbmy wszystko, aby ta przepowiednia się nie sprawdziła.

M.Charchut