JESIENNA WYCIECZKA W BIESZCZADY

Pod koniec listopada 45 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w dwudniowej wycieczce w Bieszczady, dofinansowanej ze środków MEiN  w ramach programu „Poznaj Polskę”. 25 listopada wyruszyliśmy wczesnym rankiem z Ropczyc, aby już o 9.00 rozpocząć zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce. Założona przez Ignacego Łukasiewicza ponad 160 lat temu kopalnia działa do dziś, a dawne, drewniane szyby naftowe ciągle wypełnia ropa. Ciekawi nowych doświadczeń uczniowie, zachęcani przez przewodnika, odważyli się nawet spróbować, jak smakuje olej skalny. Po solidnej dawce wiedzy o początkach przemysłu naftowego w Polsce, udaliśmy się w dalszą drogę. W Sanoku zwiedziliśmy skansen, poznając warunki życia oraz obyczaje dawnych mieszkańców wsi południowej Polski, a w Myczkowcach obejrzeliśmy plenerową wystawę „Cerkwie w miniaturze” w Centrum Kultury Ekumenicznej. Ostatnim punktem programu był wieczorny spacer po zaporze w Myczkowcach. Dzięki sprzyjającej pogodzie i dobrej widoczności, drugi dzień wycieczki minął pod znakiem bieszczadzkich pejzaży. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zapory wodnej na Jeziorze Solińskim, aby stąd wyruszyć na obwodnicę bieszczadzką, biegnącą przez najpiękniejsze partie gór. Podczas przystanków w najciekawszych widokowo i historycznie miejscach podziwialiśmy Bieszczady w późnojesiennej szacie. Po drodze odwiedziliśmy Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy, gdzie o historii internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego opowiedziała nam pięknie siostra zakonna. Uważni wycieczkowicze wiele nauczyli się podczas tej wyprawy, poznając ciekawe miejsca i historie. Kierownikiem wycieczki był pan Jakub Skóra, a opiekę nad uczniami sprawowali: pani Dorota Dudzińska, pani Agata Paśko, pani Małgorzata Pięta i pan Łukasz Mędrygał.