DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

"I tylko pamięć została

Po tej katyńskiej nocy...

Pamięć nie dała się zgładzić,

Nie chciała ulec przemocy..."

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - polskie święto państwowe uchwalone 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Wiosną 1940 roku  na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego  zamordowano blisko 22 tysiące jeńców wojennych  wziętych do niewoli po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 roku. Byli wśród nich oficerowie wojska polskiego, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili  oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.  Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary zostały pogrzebane w zbiorowych, bezimiennych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku. Około 15 tysięcy stanowili więźniowie przetrzymywani wcześniej w specjalnych obozach NKWD w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Byli to głównie oficerowie wojska i policjanci.

Pozostałe 7 tysięcy, w większości cywilów, osadzono w więzieniach zachodnich obwodów Ukraińskiego i Białoruskiego.  Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943 roku. Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR przyznały,  że kierownictwo NKWD ponosi odpowiedzialność za masowy mord popełniony na polskich jeńcach. Do dnia dzisiejszego nie znamy imion i nazwisk wszystkich zamordowanych, a ich ciała wciąż spoczywają w bezimiennych mogiłach.

Pamięć o ofiarach jest kultywowana przez Rodziny Katyńskie oraz instytucje państwowe. Nasz Papież Jan Paweł II tak się modlił: "Klękamy z tą świadomością, że zapłacili oni szczególną cenę naszej wolności. Dali - rzec można - definitywny kształt tej wolności, klękamy zwłaszcza przy mogiłach katyńskich. Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy".