DZIEŃ BEZ OPAKOWAŃ FOLIOWYCH

Problem opakowań foliowych narasta, choć jest problemem całkiem młodym z punktu widzenia historii ludzkości. Jeszcze nie tak dawno torebki foliowe były rzadkością, a te które mieliśmy w domach wykorzystywało się wielokrotnie. Jednak przede wszystkim wiele produktów sprzedawana była luzem, lub pakowana w szkło czy papier zamiast wszechobecnego dziś plastiku.

Do jakiej torby pakujesz zakupy? Popularnej reklamówki, papierowej, ekologicznej?

Może warto dziś zadbać o ekologię i w Dniu bez opakowań foliowych pomyśleć o opakowaniach.
Na pewno stosowanie toreb, pojemników czy też koszy "wielorazowych" - pomaga zapobiegać zanieczyszczaniu środowiska, a nie tylko naprawiać jego skutki.

Co roku na świecie zużywa się około 60 milionów ton jednorazowych „siatek”.
Każda z nich służy nam średnio około 20 minut. Potem staje się odpadem i trafia na wysypiska.
Jedna torba rozkłada się 100 a nawet 400 lat i przez cały ten czas uwalnia szkodliwe substancje chemiczne.

Dlatego tak ważne staje się edukowanie społeczeństwa w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji, a także, w następnej kolejności, gospodarowania opakowaniami.

Dużo możemy zrobić, zmieniając swoje nawyki.

• Zabierajmy na zakupy własne wielorazowe torby, jedną nośmy zawsze przy sobie na codzienne zakupy które robimy np. w drodze z pracy.
• Prośmy w sklepie, na targu, by sprzedawcy nie pakowali odruchowo każdej rzeczy w osobną foliówkę.
• Wybierajmy produkty jak najmniej opakowane.
• Drugie śniadanie czy lunch zabierajmy w wielorazowych pudełkach (śniadaniówkach, lunchboxach)
• Zamiast wyrzucać, odkładajmy czyste i niezniszczone foliówki i wykorzystujmy je zamiast korzystać z nowych.

Opiekunowie Szkolnego Koła LOP